Необходимостта от баланс между физическата и психичната подготовка на младите спортни таланти
Всеки спорт има своите уникални характеристики, специфични изисквания и физически предизвикателства, пред които изправя спортиста. Но има едно предизвикателство, което е общо за всички състезатели - как играта се случва в ума на спортиста. И точно тук се срещат спортът с психологията. Защото големите спортни успехи се случват първо в съзнанието на спортиста и после в залите и на терените.
Когато един млад човек реши да посвети живота си на професионалния спорт, той го прави на базата на своята представа за любимия спорт и на своето място в него. Инвестира в надежда, вяра, полага усилие, за да придобие качествата и уменията на най-добрите атлети, да подобри техните резултати. В своите представи той се вижда успешен, елитен спортист, който оставя следа в история. Бъдещият професионалист тренира ума си още много преди да докосне топката, да стъпи на леда, да влезе в пряк двубой, да облече екипа на своя клуб или родина. Преживява мигове на падения и успехи, на справяне с трудности. Тренира концентрирано, мотивирано и систематично - все важни психологични аспекти с решаващо значение за успешния спортист. Така изгражда вътрешната си представа за спорта, съхранява и развива мотивацията си. Интуитивно знае, че пътят за постигане на оптимално представяне е процес, който минава през психическа подготовка.
Спортните среди са съгласни с това. Те приемат, че работата, свързана с психичния компонент в спорта, е от значение толкова, колкото и останалите спортни компоненти. Колкото повече един атлет работи върху своите умствени умения и вътрешни процеси, толкова повече се очаква от него да демонстрира с играта си тяхното външно проявление. Като се има предвид, че начинът на мислене влияе върху това как действат хората, в частност спортистите, може да се очаква психологическата работа да доведе до трансформация, която да издигне играта на спортистите на по-високо ниво, на което те контролират емоциите си и използват ума си в своя полза и в полза на резултатността.
До тук – добре, спортните среди са съгласни със значимостта на психичните тренировки.
Като всяко умение, работата с психиката на спортиста изисква време, усилия, ангажираност и внимание от страна на треньори, щаб и клуб. А казаното до тук е свързано с дълъг процес на съвместна работа по изграждане на психична устойчивост на всеки един състезател. Изисква полагане на сериозни усилия от страна на треньори и спортисти, често свързани не само с надграждане на спортната форма, но и с намиране на начини за преодоляване на спадове на психическо и физическо ниво.
В същото време все по-тежките изискванията на съвременния спорт създават тенденция треньорите, а от там и спортистите, да бъдат ориентирани основно към резултата, а не толкова към процеса на спортна подготовка. Клубовете също са податливи на това да насочат фокуса си върху резултати като побеждаване на противник, постигане на класиране или спечелване на турнири и купи. Най-често това става за сметка на психологичния компонент. Тъй като неговите резултати са дългосрочни, не толкова видими и трудно измерими, процесът на психологична работа се съкращава или неглижира. Това нарушава баланса на силите, които движат напредъка и развитието на спортистите. Въпреки това срещата между спорта и психологията придобива все по-голямо значение. Не може да се отрече, че за да бъде определен като успешен един спортист, добрите резултати са от първостепенно значение. Но е важно да се признае и пренебрегваната необходимост на професионалните играчи от непрекъснато развитие на менталните им умения и психична устойчивост, защото те качествено подобряват формата и представянето на атлетите.
Спортно-психологичният компонент не може и не бива да се разглежда като отделна второстепенна част от ефективната спортна подготовка. Само така методите и средствата на спортната психология могат да допринесат за процеса на изграждане на личностните качества и индивидуалните способности на спортистите, както и за усъвършенстване на уменията им за екипна игра и отборни постижения.
„Ние не знаем колко наистина можем да постигнем, докато не си изградим такъв начин на мислене, че да искаме винаги да се развиваме и подобряваме“. – казва Новак Джокович. Още на прага на професионалния си път младите атлети знаят, че големите успехи се случват първо в ума и душата на спортиста.
Може би е вече време и в България срещата между психологията и спорта да прерасне в тясна връзка и условие за високи спортни резултати.
Коментари powered by CComment